CZ
EN
PARTNEŘI
|
VÝBĚR Z ÚČINKUJÍCÍCH NA DNECH POEZIE
ELENA BUIXEDERAS (1969)
Autorka se narodila v Murcii, studovala fyziku v Zaragoze a v Bilbao, a poté přijela do Prahy na doktorské studium na Akademii věd ČR. Její literární aktivita začala již v dětství. Psala básně, později krátké povídky. v roce 1994 dostala literární cenu „Manuel Siurot“ v Huelvě za povídku Zimní sen. Její sbírka básní A través de los senderos infinitos (Po nekonečných cestách) byla vyznamenána v roce 1995 v literární soutěži poezie „Ciudad de Miranda“ v Burgos. Letos obdržela literární cenu v Murcii za svoji sbírku Desconcierto para peregrinos (Disharmonie pro poutníky), která vyjde v roce 2005. Jinak publikovala ve španělských časopisech zaměřených na poezii. Od roku 1996 žije v Praze, pracuje v Akademii věd a je literárně aktivní. Píše do španělského virtuálního časopisu Luke (www.espacioluke.com) rubriku Paseos desde Praga (Procházky Prahou). do španělštiny přeložila sbírku Václava Hraběte Blues (Bassari Ediciones, Vitoria, 2003) a román Temná láska Alexandry Berkové. Podílí se na organizaci španělských literárních setkání Luces de Bohemia, která se s podporou Institutu Cervantes a Španělského velvyslanectví v Praze konají v kavárně Medúza na Vinohradech.
VĚRA DUMKOVÁ (1969)
Během studia na pražské PedFUK pracovala jako učitelka hudební výchovy a sbormistryně přípravného oddělení dětského sboru Kvodlibet, po absolutoriu jako knihovnice, sekretářka Nadace R. M. Rilka a nyní jako asistentka nakladatelství Labyrint. Své básně a prózu publikovala v Revui Mítink, Babylonu, Literárních novinách, Salonu, Labyrint Revue, ve sbornících kavárny Obratník a na www.dobraadresa.cz. Též píše a publikuje erotické povídky.
Potkáte ji na akcích Skupiny XXVI, organizuje a spolupracuje na řadě kulturních akcí (Dny Poezie, autorská čtení v Čítárně Unijazzu, čtení v kavárně Shakespearovy sestry, autorská čtení lidí s psychiatrickou diagnózou), příležitostně zpívá.
MATHEW FITT
Skotský spisovatel a básník, kterého mnohé spojuje s Českou republikou. Jako bývalý zaměstnanec MŠ ČR, který vyučoval angličtinu na hornickém Příbramsku, hovoří plynule česky a je autorem překladů poezie Petra Borkovce a Petra Hrušky do skotštiny. v listopadu se vrací do České republiky, aby českým učitelům a studentům představil řadu knih pro děti Itchy Coo. Projekt Itchy Coo, který vymyslel společně s dalším skotským spisovatelem Jamesem Robertsonem, by měl motivovat děti k tvůrčímu využívání skotštiny.
ANITA GOVAN
Je jednou z vůdčích skotských básnířek a pořadatelkou workshopů. Pracuje s multimédii a je koordinátorkou proslulého pořadu poezie a performance BigWord, který probíhá v Edinburgu a Glasgow. Pracovala též v USA. Vystupovala v rádiu BBC Scotland (Nightlines 2002) a své performance předvedla na turné po Skotsku včetně Stanza a Mezinárodní knižní festival a slavný Edinburgh Fringe. Edinburgh je klasifikován UNESCO jako první město literatury v Evropě.
ONDŘEJ LINHART (1975)
Povoláním elektromechanik (specializace dětské zábavní strojky), člen a textař kapely Wellbloud (dříve Camelquerque) kouzelník, muzikant a básník. Vlastním nákladem vydal 15 útlých svazků svých textů, část z nich lze nalézt na www.volny.cz/ondrus.double. Vystupuje na veřejných čteních (1. máje na Petříně, Poezie pro cestující, večery v Klubu 8 a ve Viole) a jeho osobnost je nepřehlédnutelná.
GABRIELLA NAGY (1964)
Básnířka, spisovatelka, kritička a redaktorka vystudovala maďarský jazyk a literaturu, později absolvovala také obor estetika. Od roku 1992 publikuje kritiky současné literatury, pracuje jako redaktorka a organizátorka literárních pořadů. v roce 2000 vydala básnickou sbírku Vállalok bérbe sírni a v roce 2003 román Idegen (Cizí). Spolupracovala na vytvoření Databáze současné literatury (www.kontextus.hu) a literárního portálu současné literatury (www.litera.hu).
VLADIMÍR OLÁH (1947)
Doktor filozofie, narodil se ve Stopkově (okres Svidník) na východním Slovensku. Dětství prožil v romské osadě. Měl vždy rád poezii i prózu, účastnil se různých recitačních soutěží. Studoval Střední hornickou školu v Banské Štiavnici, odmaturoval na střední vojenské škole. Při službě vojáka z povolání absolvoval dálkové studium na Filozofické fakultě Univerzity J. P. Šafaříka (obor výchova a vzdělávání dospělých). Ze zdravotních důvodů opustil vojenskou službu. v současné době žije se svou rodinou v Praze, kde vedle účasti na různých kulturních a společenských aktivitách (Helsinský výbor, nadace tolerance, komise Ekumenické rady církví pro evangelizaci a pastoraci Romů) založil „Matici romskou“ (romské křesťanské vzdělávací sdružení).
TOTEM
Multikulturní magazín na internetové adrese www.totem.cz, který byl založen v roce 1999 jako prostor pro autorskou tvorbu nejrůznějších uměleckých odvětví (fotografie, poezie, próza, film, kresba…). v současné době je nejrozsáhlejším webem svého druhu v České republice (publikuje cca 7500 autorů). Vydavatelem Totemu je občanské sdružení Loreta – v rámci svých aktivit pořádá řadu kulturních akcí a výstav v Praze (např. jednou měsíčně kulturní večer v Malostranské besedě a autorská čtení v Týnské kavárně).
ZÁKLADNÍ ŠKOLA ve Vlachově Březí
V rámci školy její ředitel Jan Horák se svou ženou Markétou a dalšími pořádá celoročně řadu kulturních akcí jak pro děti, tak pro tamní rodáky. Pečuje se o vydávání regionálního kulturního listu Vlachobřezské noviny. k akci Dne poezie se připojuje škola již podruhé, a to vystoupením žáků školy dne 15. listopadu.
|