Archiv rubriky: Fotogalerie 2015

16.11.2015 Kolibří úsměv Anny Brikciusové (Praha)

Pondělí 16. 11. 2015 (Praha 1)
16:30 Kolibří úsměv Anny Brikciusové
Petřínská rozhledna, Petřínské sady 1, 11000 Praha 1

Básnické čtení Den poezie – Kolibří úsměv z nové sbírky básní Anny Brikciusové, za violoncellového doprovodu autorky, se konalo v pondělí 16. listopadu 2015, od 16:30 hodin, v Petřínské rozhledně (Petřínské sady, Praha 1), v rámci 17. ročníku festivalu Den poezie a 205. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (1810 – 1836). Během večera byla Janem Sukem pokřtěna nová kniha Eutanazie (2015) Anny Brikciusové a uvedena premiéra skladby Závrať pro sólové violoncello (2015) skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Vstupné dobrovolné. Ve spolupráci s Festivalem Brikcius, Muzeem hlavního města Prahy a Nakladatelstvím H&H. Více informací na http://Festival.Brikcius.com.

Fotografie Alina Bogdana Mihai. http://Festival.Brikcius.com

 

[tribulant_slideshow gallery_id="53"]

25.11.2015 Proudění (Hodonín)

FÚ CČSH,Dvořákova 2070/2, Hodonín

Pořad věnovaný nevidomé autorce prozaické prvotiny “Moje dětství ve tmě” Ireně Kratochvílové s úryvky z její knihy, ukázkami pomůcek a následnou besedou jako poděkování za pozvání do světa, který neznáme.

Jarmila Moosová

[tribulant_slideshow gallery_id=”52″]

26.11.2015 Hovory pod proudem (Jablonec nad Nisou)

Galerie FR – Dům česko-německého porozumění, Československé armády 24, 466 01 Jablonec nad Nisou – Rýnovice

„Hovory pod proudem“
… aneb letošní třetí, tedy listopadové (26.11.15′) pokračování „Hovorů, ovšem“, konaný opět v rýnovické Kavárně-galerii FR. Ten večer byl opravdu mimořádný, to hned z několika hledisek.

Paní Markéto, pane Jeffe, alias manželé Zikovi z Chomutova,
přijměte nejen poděkování mé, ale všech účastníků toho večera, že jste vážili cestu až k nám do Jablonce. Večer s Vámi, Vaše povídání čerpající ze skušenností Vašich profesí doplněné „tantrickými“ verši, ukázky Vašich obrazů, prostě … moc jste nás potěšili a zároveň obohatili novými pohledy na Člověka, život v páru, Život vůbec. Vždyť dokladem toho byla i ta skutečnost, že velmi spokojená společnost se rozcházela až před třiadvacátou hodinou.

Slečno Kate,

dík za večer patří i Vám, Vaše hudební představení, kytara a zpěv autorských písní, nás všechny opravdu získaly. Děkuji, že jste mé pozvání přijala, neboť … jak jistě i sama cítíte, celého večera jste nebyla jenom hudebním doplněním, ale naopak spolutvůrcem a pachatelem těch mnoha hezkých hodin, které jsme mohli společně trávit. Věřím, že jsme se na mých večerech nesetkali naposledy.

Společnosti poezie,
Tobě také děkuji…za to, že jsi nás vzala v ochranu svých křídel, že jsme se tímto večerem stali součástí celorepublikového Festivalu poezie, jenž jsme dle Tvého letošního zadání „Poezie pod proudem“ nazvali „Hovory pod proudem“. A protože festival konán jest i jako uctění tvorby Karla Hynka Máchy, a jak všichni víme, synonymem „KHM“ jest „Máj“ a synonymem „Máje“ je „Láska“, tento večer jsme zasvětili právě Lásce, Vztahu dvou lidí a jejich intimity, toho daru, který prožívat jde právě jenom „ve dvou“!

Večer se nám jaksi sám od sebe rozdělil na několik částí. V té první jsem ho uvedl jako takový, doplnil několika svými autorskými básněmi věnovanými podzimu a hlavně tomu tajemnu lidských vztahů a lidské lásky (uveřejním je na tomto blogu během několika dnů), trochu zafilosofoval nad daným tématem … a pak jsem již představil naše hosty.

První jablíčko – a to je také novinka, od tohoto večera každý z hostů dostane „jablíčko“ jako dar a poděkování od našeho „jablečného“ města – to „vůbec“ první tedy dostala Kate, a že si ho zasloužila, o tom jsem psal již výše. Tím se odstartovala druhá část večera, kde kormidla dění se spolu se zpěvačkou chopili manželé Zikovi. Oba též obdrželi po jablíčku (viz fotografie) a „jejich“ večer mohl začít … během jejich vyprávění a recitací osazenstvo kavárny ani nedutalo a učinkujícím hostům se podařilo vykouzlit opravdu krásnou a lidsky teplou atmosféru. Po hodině a půl … a to už se večer nad jiné protahoval, nastala vlastně jeho další fáze. Nikdo neodcházel a účinkujícími se stali doslova „Všichni“.

A to byla ta závěrečná fáze večera, nakonec se ukázalo, že ta nejdelší, kdy paní Markéta vedla několikahodinovou diskusi o „lásce“, intimitě a vzájemných dotecích takovým způsobem, že když jsme se nakonec po pěti hodinách toho úžasného večera rozcházeli, měli jsme všichni potřebu se na rozloučení obejmout, dotknout, pohladit.

Poděkovat musím také paní Petře Laurin, s jejíž spoluprací večery připravuji a která nám poskytnutím prstoru v Kavárně-galerii FR a zajištěním obsluhy až do těch pozdních hodin, ten večer také pomohla připravit.

A pane Jardo Franto Švásto, díky i Tobě, žes přišel a svým uměním fotografickým pomohl večer zdokumentovat a fotografie mi poskytl k užití. Můžeš se s nimi skutečně “švástat” *)

Milan Brož
http://interesse-jablonec.blogspot.cz/

PS.
Omlouvám se tímto všem, které jsem tím svý dlouhým děkovaním otrávil. Já vím, mohlo to připomínat někoho…někde…a tak. Ale věřte, oni si to všichni opravdu moc zasloužili.

PS II.
Pane Ziko, Jeffe! … Tobě díky, že i na přímluvu tvé paní Markéty jsi mi věnoval svůj obraz IKAROVÉ, který jsi namaloval jako reakci na změkčilost a nespolehlivost současných mladých mužů, což ze své praxe víš nejlépe. Oslovil mne již před časem, kdy jsi ho byl zveřejnil na tuším facebooku. Máš u mě za to knížku “Pojďte si nezapálit”, která mi snad už počátkem roku vyjde. MB

[tribulant_slideshow gallery_id=”51″]

foto: I. F. Švásta

23.11.2015 Večer poezie v Café Exil na Praze 6

V příjemném prostředí Výběrového knihkupectví – Café Exil u stanice metra Hradčanská vystoupila v pondělí 23. listopadu 2015 Běla Janoštíková. Pod názvem “Pro poezii jako stvořené” byly představeny verše autorky věnované rostlinám a květinám. Řeč přišla také například na květiny v místech, která pamatují Karla Hynka Máchu, na záhadu malé macešky na portrétu od Tiziana, na vitalitu lučních trav nebo třeba výmluvnost květomluvy. Připomínka patřila i slovům Jaroslava Seiferta. Listopadový večer 23. sám byl “pro poezii jako stvořený”.

Běla Janoštíková

[tribulant_slideshow gallery_id=”50″]

18. 11. 2015 Beseda s překladateli knihy Shela Silversteina „Jen jestli si nevymejšlíš“ (Knihovna města Plzně)

V rámci festivalu Den poezie 2015 proběhla 18. listopadu v Polanově síni Knihovny m. Plzně beseda s překladateli knihy Shela Silversteina „Jen jestli si nevymejšlíš“ –  s Lukášem Novákem, Stanislavem Rubášem a Zuzanou Šťastnou, kteří za svůj překlad z angličtiny získali letos prestižní literární cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro překladovou knihu. Besedy se zúčastnili studenti 6. A a 6. B Církevního gymnázia Plzeň. Překladatelé je seznámili s náročnou prací překladu poezie, zvláště tak originálních básní S. Silversteina založených na jazykových hříčkách a doplněných výstižnými autorovými ilustracemi.  Studenti dostali příležitost si překlad anglického čtyřverší z další připravované Silversteinovy sbírky sami vyzkoušet. Jejich pokusy byly velmi zdařilé, ukázalo se, že studenti mají cit pro jazykovou komiku a poezie samotná jim není tak vzdálená, jak si zpočátku mysleli.

Petra Pekárková
Ústřední knihovna pro děti a mládež
Knihovna města Plzně, p.o.
B. Smetany 13

[tribulant_slideshow gallery_id=”49″]

18.11.2015 Mladý západ – v Polanově síni Knihovny města Plzně

Dne 18. 11. proběhl ke Dni poezie 2015 program Mladý západ – v Polanově síni Knihovny města Plzně.

Uváděl Vladimír Novotný, účinkovali  David Brabec, Vladimíra Brčáková, Jakub Fišer a hosté: Tomáš Čada z Prahy a rumunský publicista Masecaru Ciprian (překlady Ludmila Valentová) + hudební doprovod. Jan Brabec a Stanislav Krejčiřík

Účast: 20 diváků

Jana Horáková

[tribulant_slideshow gallery_id=”48″]

9.11.2015 Uvedení CD Trychtýřem do hlavy (Praha)

V pondělí 9. listopadu se v útulné vinárně Klubu Barrande v Praze 3 uskutečnilo uvedení nového CD Radany Šatánkové (realizován výběr z posledních 2 básnických sbírek). Atmosféru scénického čtení autorky zdárně podpořil kouzelník Paul Merild. Za kmotru CD přišla výtvarniceVeronika Vašková – autorka bookletu. Jak vidno na snímcích, víno se na CD skutečně lilo trychtýřem… Autor hudby – Jan Pokorný. Milá akce měla pohodový ráz.

(CD je k dostání např. v obchodě Plavec v Podskalí, Plavecká 6, Praha 2.)
 
[tribulant_slideshow gallery_id=”47″]

10.11.2015 ŽižkOFFnaEX měl ty správné grády (Praha)

10. listopad patřil všem těm, kteří mají rádi pražský Žižkov. Oslavné, romantické a hospodské básně recitovali autoři Radana Šatánková a Eda Veselý. Přivítali mezi sebou vzácného hosta – Valérii Zawadskou, která výjevy ze života na Žižkově recitovala v zaplněné Pardubické pivnici U Járy spolu s básníky. K tanci i poslechu hrála oblíbená kapela Motovidlo. A že se poezií posluchači dobře naladili, k tomu tancovali, jedli, pili, o tom ani nepochybujte!
 
[tribulant_slideshow gallery_id=”46″]

20.11.2015 Lašský kabinet hostoval ve Frýdlantě (Frýdlant nad Ostravicí)

Páteční podvečer 20. listopadu patřil v knihovně ve Frýdlantě nad Ostravicí příznivcům lašského nářečí. V pořadu složeném z básní a písní se představili někteří členové lašské družiny krále Zdeňka Viléma Krulikovského.

Akce se konala pod záštitou celorepublikového festivalu Den poezie, jak na začátku uvedla Radana Šatánková. Tento festival má několik cílů, jedním z nich je upozornit na krásu naší řeči, dále také podpořit básníky a různé spolky, které se poezií zabývají.

Publikum si hned poté mohlo zazpívat lašskou hymnu o třech slokách, jejímž autorem je lašský král. Následovala vzpomínka na Óndru Łysohorského (vlastně Ervína Goje), lašského básníka, překladatele a pedagoga, který se narodil před 110 lety. Báseň i úvod o jeho tvorbě a životě na pozadí doby představil také lašský král.

Kabinet lašských básní a písní pak nabídl výběr z tvorby Františky Pituchové (1928-2012), představil Olgu Tlučkovou (*1921), R. Šatánkovou (*1980) a Františka Směju (1904-1986). Na kytaru hrál a zpíval Milan Zbořil, spolu s ním zpívala a recitovala Jana Zbořilová.

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”45″]

13.11.2015 Poezie na Přímce (Znojmo)

Možná vám pátek třináctého připomíná smolný den, ale nám ve škole to tak rozhodně nepřišlo. Žádná smůla, ale velmi kreativní pátek, který jsme si opravdu užili. Dne 13. listopadu 2015 jsme se s menší skupinkou studentů zúčastnili již sedmnáctého ročníku celostátního festivalu české a mezinárodní poezie. Letošní téma „Pod proudem“ se nám hodilo jak k tvůrčímu psaní, tak k našim kreativním činnostem.

V tento den si pro nás paní učitelky Mgr. Eva Plocková a Mgr. Věra Marečková připravily program propojující literaturu s výtvarným uměním. Představovali jsme si různé básníky, zařazovali je do směrů a u impresionismu jsme se pozastavili a odbočili k malířství. Zazněla jména jako například Jaroslav Seifert, Karel Havlíček Borovský, Karel Jaromír Erben, ale také Claude Monet a další. V další části byl prostor pro recitaci. Krátkou ukázku z nonsensové poezie (ze sbírky „99 dědečků a 1 babička“) nám přednesl náš host, paní Hana Skleničková, zaměstnankyně znojemské městské knihovny a zároveň organizátorka mnoha kulturních akcí, s níž spolupracujeme v řadě projektů.

Další úkol vyžadoval spolupráci. Byli jsme rozděleni do tří větších skupin a vytvářeli jsme originální myšlenkou mapu o poezii. Jako inspiraci jsme si mohli půjčit sbírky básnických děl autorů současných i klasických. Později jsme vytvořili i impresionisticky laděný plakát. K tomuto úkolu jsme potřebovali pouze čtyři věci – velký papír, štětec, tempery a vlastní ruku.

Následovalo samotné tvůrčí psaní. Samostatně, nebo ve dvojicích (skupinkách) jsme psali básničky na letošní téma. Většina účastníků svými příspěvky vzdala hold Prokopu Divišovi. Našli se ale mezi námi i tací, kteří proud nespojovali pouze s elektrikou (a Divišovým bleskosvodem), a pracovali s proudem času či života.

Na závěr tohoto krásného tvůrčího dne jsme si za doprovodu kytary zazpívali píseň „Cesta“. Nezbývá než dodat, že cesta pátkem třináctého za doprovodu poezie byla opravdu příjemná.

 

Lenka Řezáčová CR4.A
SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s. r. o., Přímětická 1812/50, 669 41 Znojmo

[tribulant_slideshow gallery_id=”44″]

15.11.2015 Poetické otvírání 2015

neděle 15. 11. 2015 (Praha 1 – Staré Město)
18: 00 Poetické otvírání 2015
Literární kavárna Řetězová, Řetězová 244/10, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Poetický večer básníků a básnířek píšících na stránky www.otevreni.com. Vyhlášení ohlasů na básně Poetického otvírání 2015 dle odezvy našich čtenářů.

[tribulant_slideshow gallery_id=”43″]

´foto: Petula Heinriche

19.11.2015 Literární klub Petra Bezruče Frýdek-Místek

Festival Den poezie se každoročně již sedmnáct let odehrává v desítkách měst celé české republiky a je nejrozsáhlejším festivalem poezie u nás. Při založení akce šlo o pouhý jeden den (16. listopadu v den narození básníka K.H.Máchy), letos proběhl ve dnech od 8. listopadu do 23. listopadu s podtitulem „Poezie pod proudem“.

V rámci toho festivalu po republice probíhá spousta akcí, ať už ve školách, klubech, divadlech či se připravují různé literární večery, výstavy, divadelní představení.

Ani Literární klub Petra Bezruče Frýdek-Místek nezůstal stranou. Jeho členové na dané téma psali básně, jen co se o tématu dověděli. Výsledkem jejich snažení pak bylo sestavení téměř hodinového pásma s hudebním doprovodem kytaristy Pavla Býmy.

A kde se literáti prezentovali? 12. listopadu v knihovně ve Frýdlantě nad Ostravicí a ještě 19. listopadu v místecké knihovně. Obě dvě setkání s veřejností s uvedeným programem se nesla v poklidném duchu, i když to možná někdy „proudem probíjelo“. Vždyť téma letošního Dne poezie k tomu doslova vybízelo.

„Poezii pod proudem“ byla představena recitátory od devíti literátů. Každý z nich pojal tento podtitul po svém. Veršovalo se o lásce, napětí drátů, vesmírné energii, ale i uvědomění si, jak jsme hnáni proudem a děním současné doby, z čehož nás mnohdy až mrazí,“ podotkla Nela Chamrádová, členka Literárního klubu P.Bezruče, která scénář ke Dni poezie literátům připravila.

A tak oba večery v knihovnách, doplňované energickou hudbou Pavla Býmy, byly jistě dobrým příspěvkem k celostátní akci Den poezie. Členové literárního klubu, kteří byli jejich předsedkyní Dajanou Zápalkovou vždy při čtení jejich básní blíže hostům představeni, ale i celková práce klubu, se tak snad více dostali do povědomí veřejnosti.

A jaké téma společnost Den poezie vyhlásí na příští rok? Budeme se těšit, že bude neméně zajímavé a napsané básně opět pro posluchače přitažlivé!

                                                                                                       Dajana Zápalková

[tribulant_slideshow gallery_id=”42″]

23.11.2015 Autorské čtení povídek a poezie v Jindřišské věži (Praha)

Autorská čtení v podkroví pražské Jindřišské věže pořádáme každý měsíc. V první polovině večera čteme povídky, druhá část večera patří zajímavému cestovateli. Jen jednou za měsíc je prostor otevřen i přednesu poezie – každý listopad v rámci festivalu Den poezie. Pořad uvádí Petula Heinriche, čtena jsou díla příchozích autorů z Totemu, Písmáka, Literry a dalších autorů – rozsah povídky by měl splňovat rozsah do dvou stran strojopisu.
Dnes bohužel onemocněla paní cestovatelka a tak proběhlo pouze čtení. Přišla mezi nás však řada nových autorů s velmi kvalitní prózou i poezií. Četli autoři Bixley (z Totemu, paní Novotná) – povídku Janufa o Leoši Janáčkovi, přišla i trojice autorek ze skupiny Druhá můza publikujících na serveru Otevreni.com (Ivana Henclová a Ivana Beranová se svou poezií, dále pak Nataša Diatková s prózou i s básněmi). Hudebně večer příjemně prokládal  autor řady povídek, zpěvák i písničkář Jan Jícha (honzajicha.cz). Honza četl svoji povídku Síťka. Nechyběla ani poezie Aaena Jana Kratochvíla, Báry Novákové či veselé povídky Lenky Hábltové a Pavla Skalického.

[tribulant_slideshow gallery_id=”41″]

foto, text: Martin Zborník

19.11.2015 Ti, kdo visí na H_aluzi… (Praha)

 

Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 170 00 Praha – Holešovice
Autorské čtení redaktorů literárně kulturního časopisu H_aluze – básnířek Alice Prajzentové a Jitky Hanušové a básníka Tomáše Čady a dvou „spřízněných“ autorů občasně v časopisu publikujících: rumunského básníka a překladatele z češtiny Dana Duty a českého básníka a překladatele z angličtiny Tomáše Míky.

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”40″]

Jitka Hanušová

Čtenáři se proměnili v básníky (Litvínov)

 

Litvínov/Litvínovská knihovna se zapojila do celonárodní akce Den poezie.
Téměř po celý listopad tak v Městské knihovně Litvínov probíhaly akce spojené s básníky a básněmi. V dospělém oddělení měli čtenáři možnost napsat báseň o knihovně. Vítězem soutěže se stal pan Josef Martínek. V dětském oddělení si malí čtenáři také mohli v rámci poeziomatu vymyslet vlastní báseň – ale v tomto případě nekonečnou. „Každý, kdo chtěl, mohl připsat k básni svůj verš,“ prozradil nám princip poeziomatu knihovník dětského oddělení Ondřej Hogen. Projekt Libris Now si připravil výstavku o trojici prokletých básníků. Před půjčovnou dospělého oddělení jim byla věnována nástěnka a také výstavka knih. Přímo v půjčovně dospělého oddělení pak viselo několik plakátů s básněmi Verlaina, Baudelaira či Rimbauda, všechny laděné do tématu „Poezie pod proudem“, které bylo klíčové pro letošní ročník.

 

Alena Herzánová

[tribulant_slideshow gallery_id=”39″]

19.11.2015 Palacký pod čepicí (Valašské Meziříčí)

Schlattauerova kavárna, Husova 364/4, 757 01 Valašské Meziříčí
Setkání s dílem Františka Palackého a jeho současníků. Program studentů valašskomeziříčského gymnázia ke 145. výročí založení školy.

Akci Poezie pod proudem/Palacký pod čepicí odstartovala guerilla artovou akcí (guerilla knitting): umělecké dílo instaloval na sochu Palackého před gymnáziem ještě za noční temnoty správce školy (převzal také odpovědnost za to, že busta bude nepoškozena – Děkujeme!). V podvečer se pak ctitelé poezie a příznivci školy sešli v útulné umělecké Schlattauerově kavárně při místní gobelinové manufaktuře, kde je přišel osobně pozdravit František Palacký a přednesl několik svých časoměrných básní. Jeho vystoupení obohatily půvabné texty Jungmanna a dalších obrozenců. Návštěvníci se pak věnovali tvorbě vlastních textů koncipovaných jako pocta našemu velikánovi. Celou akci zakončilo následujícího dne slavnostní snímání čepice z hlavy Palackého (pod heslem Čepice – do krabice).

Marie Dufková

[tribulant_slideshow gallery_id=”38″]

10.11.2015 Den poezie 2015 – Slova v proudu fantazie (Frýdlant n.Ostravicí)

Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí

V úterý 10. listopadu jsme na našem gymnáziu poprvé pořádali literárně-hudební setkání v rámci festivalu Den poezie. Spolu se studenty 3. B jsme připravili zhruba hodinový program věnovaný převážně osobnosti a tvorbě Václava Hraběte. V den konání jsme vyzdobili učebnu hudební výchovy světelnými řetězy, aby studentské básnické texty vystavené pod nimi byly patřičně „pod proudem“ a pak už jsme netrpělivě očekávali návštěvníky naší improvizované školní literární kavárny, kteří by si rádi poslechli básně Václava Hraběte nebo písně, které vznikly zhudebněním jeho veršů.

Na začátku bylo obecenstvo vybídnuto k malému zamyšlení nad tím, co dnešnímu (nejen mladému) člověku může přinášet poezie, následovala prezentace nazvaná Václav Hrabě mýma očima a poté se diváci mohli zaposlouchat do Hrabětových veršů proložených tóny flétny a kytary. V osobitém (a velmi zdařilém) provedení zazněla píseň Variace na renesanční téma. V závěrečné části programu dostali možnost ti ze studentů, kteří měli zájem (i odvahu) přečíst nebo zarecitovat své verše, případně o svých pokusech psát poezii či o svém vztahu k ní něco povědět.

Ohlasy na první Den poezie byly velmi příznivé, snad se jeho pořádání u nás stane tradicí.

Jana Myslikovjanová

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”37″]

20.11.2015 Křest knihy dětské poezie (Lidice)

Křest knihy dětské poezie V páteční podvečer 20.11.2015 byl prostor Lidické galerie Památníku Lidice nasycen dětskou poezií.

Děti ze všech oddělení školní družiny při ZŠ a MŠ Oty Pavla Buštěhrad, pěveckého souboru Duha a dětského dramatického souboru PidiLidi, který pracuje při Památníku Lidice, se sešly, aby za podpory rodičů, přátel i významných hostů, pokřtily v pořadí již pátou knihu vlastní dětské poezie.

Událost se výrazně vymykala běžným akcím, které děti v rámci zájmových aktivit pořádají. V duchu letošního podtextu poetického festivalu, je dětská kniha plná drobných říkanek, rýmovaček, volných veršů a originálních ilustrací a v tiráži má napsáno: “Vznikla pod proudem krásných iluzí, tužeb, snů a přání.”

Program byl zcela v režii žáků ve věku od šesti do dvanácti let a to i díky vynikajícímu dětskému souboru PidiLidi, který celý společenský večer nápaditě, vtipně moderoval a přispěl k úsměvné, příjemné pohodě v hledišti i na jevišti. Tam zazněla řada ukázek v podání dětských autorů. Pro udržení dobré nálady nechyběly malé školní anekdoty. Pěvecký soubor Duha, za hudebního doprovodu na akordeon, kterého se ujal Mgr. E. Červený, proložil mluvené slovo originálními zpívanými texty a neznámými i známými písněmi.

Pod proudem bylo vzpomínání na ročník první, kdy úvodní báseň dívek, byla věnována lidickým dětem. Letošní věnování patřilo jubilujícímu Růžovému sadu v Památníku Lidice, který byl vysazen před šedesáti lety v roce 1955. Trojice dívek mu darovala první a závěrečnou báseň.

Knihu pokřtil pan loutkoherec Richard Maška a v zastoupení ji v závěru večera předala dětem jeho dcera Christianne s maminkou, redaktorkou Českého rozhlasu, paní Denisou Žižkovou.

Nálada v sále byla neopakovatelná, plná úsměvů, radostí, předvádění, ale také vážnosti a důstojnosti. Tento večer, který podpořil dětské snažení v oblasti, která nebývá středobodem společenského zájmu, se mohl uskutečnit díky výrazné podpoře sponzorské, organizační, odborné i lidské. Za tu děkujeme řediteli Památníku Lidice, JUDr. M. Červenclovi, dále paní Mgr. K. Oplatkové Rezkové, vedoucí dramatického souboru PidiLidi z Památníku Lidice, panu M. Zborníkovi ze Společnosti Den poezie, paní E.Růžičkové, také hlavním protagonistům večera a dále všem, kteří s námi byli v sále a vytvořili krásnou, neopakovatelnou atmosféru. Akce se účastnilo 47 účinkujících dětí, 110 dospělých diváků a posluchačů.

Anna Holeyšovská

[tribulant_slideshow gallery_id=”36″]

22.11.2015 Básnický večer k poctě 110. výročí narození Vladimíra Holana (Praha)

Jako obvykle ke konci Dne poezie pořádáme akci o poslední neděli v prostorách Českých center Praha v Rytířské ulici. Tentokrát jsme měli tu čest na večeru přivítat hned několik milých hostů. Jako první naprosto obdivuhodně přednesly verše studentky Taneční konzervatoře hl.m. Prahy Adéla Gajdošová s básní od Jana Vodňanského Králík pokusný, Vanessa Kollerová s básní od Francoise Villona Balada o jazycích klevetníků a Sofie Šimková. Dalším milým hostem programu byla paní profesorka Bronislava Volková, která přednášela verše ze svých mnoha vlastních sbírek. Vzhledem k tomu, že tento večer patřil 110. výročí narození Vladimíra Holana, byl zakončen také holanovsky. Přišly mezi nás básníci a naprosto jedineční interpretátoři poezie, Mirek Kovářík a Radek Bláha. Celý večer se proměnil v koncert – z paměti přednášeli nejen verše Vladimíra Holana, ale také současných básníků píšících s nádechem jeho sbírek. Radek Bláha přednesl například báseň Orpheus od básnířky Alice Hekrdlové, která byla na večeru přítomna.

[tribulant_slideshow gallery_id="35"]

foto: Martin Zborník

21.11.2015 Básníci na Bílé Hoře – cesta do Hájku (Praha)

Ve 13 hodin jsme měli sraz na stanici tramvaje Pohořelec. Sešla se zde poměrně velká skupinka zájemců, kterým v následujících dvou hodinách cesty mohla paní Kateřina Pařízková ze sdružení Poutní cesta Hájek (poutnicestahajek.cz) poutavě vyprávět o historii této poutní cesty a o jednotlivých zastaveních. Některá dodnes stojí, jiná nikoli – na znovupostavení jedné z kaplí v současné době sdružení Hájek organizuje sbírku. Hned po startu začal padat první letošní sníh, který naštěstí brzy ustal.

Na zastavení na Vypichu popovídal o osudu mistra Jana Husa Martin Zborník. Následně četla své verše trojice básníků – Jiří Kačur, Josef Straka a Jan Zbořil. Krátce vystoupil i příchozí básník Zdeněk. Po této příjemné poetické přestávce jsme se s paní Pařízkovou vydali po dalších zastavením poutní cesty spojené s prohlídkou a přednáškou o dalších faktech spjatých s cestou.

Do kláštera Benediktinek na Bílé hoře dorazila naše výprava asi ve tři hodiny. Sestra Francezka nás provedla po místním kostele a ochotně povyprávěla jak o zdejších místech, tak i o zajímavostech k bitvě na Bílé hoře.

Sestra Petra, které patří veliký dík za spoluorganizaci celé akce pomohla mne a Jirkovi Kačurovi poránu vysunout pod ambity prastarou kazetelnu pro básníky. Tuto do večera stačila osvětlit a tak vzniklo pro některé básníky vynikající místo ke čtení. První přednesla své nejnovější vlastní verše Petula Heinriche, poté se přidali další básníci – rumunský básník Mircea Dan Duta, Aaen Jan Kratochvíl, Tomáš  Míka a na kataru zahrál francouzský chanson slovenský básník Gaco Novomesský. Básník Mircea Dan Duta se nám přiznal, že včera pokřtil svoji další sbírku Plechové citáty, mindráky a lidská práva.

Byl již večer a nastala zima. Sestry nám uvařily v klášteře čaj – na tomto teplém místě mohl dále pokračovat program. Spisovatelka románů o životech spisovatelů Martin Bittnerová si připravila velmi zajímavou besedu o životě Karla Hynka Máchy. Poté následoval blok Jiřího Kačura, majitele antikvariátu Kacur,.cz o osudech některých knížek, které se k němu do antikvariátu dostaly. Dnešní večer zakončili přednesem svých nejnovějších veršů básníci Michal Čagánek. Vít Janota a Irina Silecká (Rusko).  Nakonec jsme měli tu příležitost uslyšet slovenské písně i francouzský chanson od slovenského básníka Gaca Novomesského.

[tribulant_slideshow gallery_id="34"]

 

Martin Zborník

20.11.2015 Večer věnovaný syrské poezii (Praha)

Klub cestovatelů, Masarykovo nábřeží 22, 110 OO Praha 1

Venku intenzivně pršelo a klub cestovatelů se postupně zaplňoval. Hostem večera byl básník a zpěvák Marwan AlSolaiman, který nejen že četl své básně a hrál příjemné melodie na kytaru a na flétnu, ale zároveň všem představil zajímavosti syrské kultury a kultury arabského světa. Podával se čaj s kardamonem a jiné k večeru příznačné vonné věci.

[tribulant_slideshow gallery_id="32"]

foto: Martin Zborník

18.11.2015 Stop – Time (Ostrava Poruba)

STOP – TIME –  literárně – hudební workshop na motivy stejnojmenné sbírky Václava Hraběte se uskutečnil ve středu 18. listopadu 2015 v knihovně na Vietnamské v Ostravě – Porubě. Program byl rozdělen na dva bloky. Do první části se zapojili studenti Obchodní akademie v Ostravě – Porubě s Mgr. Bronislavou Grebíkovou.
V druhém bloku přijali pozvání na setkání s poezií senioři.

Název STOP – TIME měl evokovat zastavení v uspěchané době. Skrze verše a poezii jen tak spolu být a vnímat něco krásného… Současnou vlastní poezii studentům OA představil mladý básník z Opavy, Ondřej Hložek s psychedelickým podbarvením kytary Martina Dytka.

Další část programu pro seniory se nesla v duchu poezie Václava Hraběte. Básně Václava Hraběte četli a hudebně doprovodili Irena a Milan Šťastní, autoři básnických a povídkových sbírek.
Na závěr workshopu se senioři aktivně na vlastní přání zapojili do čtení  a psaní veršů na chodník…

S pozdravem a přáním příjemných podzimních dnů

Eva Chudejová a Lada Bodláková

KNIHOVNA MĚSTA OSTRAVY,
příspěvková organizace
pobočka Vietnamská 1541
708 00 Ostrava – Poruba

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”31″]

18.11.2015 Poezie a jazz: Býti básníkem (Chodov)

Již poněkolikáté se Městská knihovna Chodov připojila k celostátnímu festivalu Den poezie. Tato akce se každoročně koná u příležitosti narození Karla Hynka Máchy. Téma letošního ročníku je Poezie pod proudem a koná se od 8. do 23. listopadu 2015. Návštěvníci chodovské knihovny měli možnost navštívit pořad nazvaný Poezie a jazz, kdy si poslechli verše Jaroslava Seiferta v podání poetické skupiny Drahomíra. Abychom dostáli tématu letošního ročníku festivalu, doplnila přednes veršů svým vystoupením hudební skupina Jazz Apetite.

Článek: Marie Valentová
Foto: Dana Urbanová

[tribulant_slideshow gallery_id=”30″]

 

18.11.2015 Pod proudem času (Prachatice)

Pořad Pod proudem času, který se uskutečnil ve středu 18. 11., dopadl i podle odezvy návštěvníků výborně.

Úspěch měly jak texty bývalých žáků školy, které četli žáci současní, tak i autorská čtení a hudební vystoupení.

 foto: Jana Pavlíčková

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”29″]

19.11.2015 Básníci z účtenky Dadapu (Praha)

Hudební kavárna Dadap, K Žižkovu 8, 19000 Praha 9

Součástí každé účtenky v Hudební kavárně Dadap je báseň, která zvítězila v pravidelně vyhlašované soutěži.Už proběhlo několik kol, a tak bylo načase jejich autory poznat naživo. Takto vznikl večer plný poezie a hudby. Návštěvníci se mohli setkat s Jarmilou Hannah Čermákovou, Peterem Petro, Ondřejem Veselým, Marwanem a nechyběla ani dobrá muzika.

[tribulant_slideshow gallery_id=”28″]

foto: Klokan

11.11.2015 Ivan Blatný: básník, který nebyl ztracen, vždycky nalezen (Praha)

Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 170 00 Praha 7

Organizátorem a hlavním mluvčím večera „Ivan Blatný: básník, který nebyl ztracen, vždycky nalezen“ v kavárně Liberál 11. 11. 2015 byl David Vaughan – Brit, který žije dlouho v Čechách, skvěle píše, mluví a publikuje česky a kromě mnoha jiných činností spoluvytváří anglické „Radio Prague“ Českého rozhlasu. V Čechách až magický fenomén Ivan Blatný získal ve Vaughanově podání a v podání jeho hostů poněkud jinou dimenzi, než má v románovém obrazu Básník Martina Reinera. Vaughan, podobně jako jeden z překladatelů Blatného do angličtiny, přítomný Martin Tharp, jsou zaujati ambivalencí prostupujících se poloh Blatného poezie, ironií i sebeironií a jazykově promyšlenou a zároveň hravou poetikou její mnohojazyčnosti. Vaughan je ale také člověk a autor uvažující přesně historicky (připomeňme jeho texty Slyšte můj hlas a Bitva o vlny), a proto byl schopen – dnes velmi podnětně – nahlédnout Blatného jako (básníkovými vlastními slovy) „poněkud lehkomyslného“ uprchlíka, který by dnes nejspíš patřil k takovým, jež by britské úřady okamžitě odmítly.

Vaughanovu cennou fotodokumentaci, audionahrávky a videonahrávky doplnil čechobritsky pamětník a návštěvník Blatného v psychiatrické nemocnici, Jerry Turner. Další britskou perspektivu pohledu nabídla čtená esej „Ivanův pokoj“ (v českém překladu studentů Evy Kalivodové z FF UK) z pera dramatičky Julie Garton, která získala cenu v literární soutěži „The British Czech and Slovak Association“. Nedocenitelné bylo vystoupení Antonína Petruželky, zakladatele jedinečné samizdatové edice „Kde domov můj“ (1978–1995), který byl spolueditorem českého samizdatového vydání Blatného Pomocné školy Bixley (1982). Českou historickou linii sbírky s tímto názvem Reinerův Básník překvapivě opomíjí a vykládá pouze tu torontskou v „Sixty-Eight Publishers“. Petruželkův obří ediční počin, Pomocná škola Bixley z roku 2012, naštěstí souvislosti i nesouvislosti vyjasňuje a přináší velmi obsáhlý, textologicky přesný a komentovaný soubor Blatného poezie ze 70. a 80. let.

Eva Kalivodová

[tribulant_slideshow gallery_id=”27″]

foto: Bernie Higgins

19.11.2015 Maďarsko-český večer poezie (Praha)

Hostem již tradičního maďarsko-českého večera byla maďarská básnířka Kornélia Deres a básník Josef Straka, který vystupuje v rámci hudebně-poetického představení „Projekt: v mlze“ se členy skupiny Vložte kočku.
Během večera zazněly básně v originálu i v překladech – a to v podání jak samotných autorů, tak i herečky Marie Hodinářové.
Program byl velmi příjemně moderován Attilou Gálem z Maďarského kulturního střediska. Celý pořad byl zajištěn simultánním česko-maďarským tlumočením.

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”26″]

 

foto: MZ

18.11.2015 „Rozprava o kolonialismu.“ Večer antikoloniální poezie (Praha)

Během večera zazněla poezie psaná původně ve španělštině, francouzštině a angličtině v různých koloniálních zemích. Představené básně přinesly přibližně 25 posluchačům podnětný vhled do toho, jakým způsobem byly evropské hodnoty a západní civilizace prosazovány ve vzdálené minulosti i v současném světě. Velký úspěch sklidily zejména básně hnutí négritude (např. Leopold Senghor a Aimé Césaire) či zapatistického hnutí. Básně recitovali Martina Malinová, Jan Škrob, František Kostlán a Desiré Gonzalo. Večerem provázeli Martina Malinová a Jan Škrob.

Pavel Baloun
Multikulturní centrum Praha

koloniatori

 

14.11.2015 Plody hrozného byronismu!

účinkují : Hana Müllerová a Kamil Marcel Hodáček
hudební doprovod: Agnes Kutas

Výstavu obrazů Richarda Klimenta a doprovodnou literární koláž uvádí citát z dopisu básníka Františka Ladislava Čelakovského, poslaný v květnu roku 1836 jeho příteli, literárnímu kritikovi Josefu Krasoslavu Chmelenskému:
„Nejmilejší příteli! Tentokráte Vám nezávidím dnů májových. Jaký to nestydatý máj! U nás musíme topiti jako o vánocích a v outerý po Vašem odjezdu probudiv se vidím všechny střechy sněhem pobílené. Mně se všecko zdá, že máj letošní mstí se na nás, že tak šibenicky bylo o něm zpíváno. Nešťastný básník i s celou svou romantikou! Kozla nám po ní, ježto ovoce a tedy i víno – blaho básníků – jak slyším na všecky strany, pomrzlo. A také okurky – jsou všecky tytam! To jsou ty plody hrozného byronismu!“

foto: Richard Kliment

[tribulant_slideshow gallery_id=”25″]

13.11.2015 Tanec je poezie beze slov (Sedlčany)

Paní učitelka a choreografka Mirka Vavříková ze Základní umělecké školy Sedlčany nastudovala s jednou svou skupinou dívek tanec inspirovaný tématem Dne poezie. Název tanečního vystoupení byl „Pod proudem emocí“. Dívky vyjádřily pohybem a tancem nenávist, nevraživost a šikanu v kolektivu, ale i následek – dvě smutné a zničené dívky… Vystoupení bylo působivé, hudba podtrhla dramatičnost dění a diváci vše velmi citlivě vnímali. Proud emocí jsme pak ještě rozebírali s diváky, na všechny choreografie silně zapůsobila.

Na vystoupení pak navázala výtvarná dílna, při které jsme se věnovali tvorbě papírových modelů pod dohledem zkušeného modeláře Oty Skořepy. Jeho model televizní věže Kamzík, který je nasvícený, takže je také pod proudem, je vystaven v knihovně na viditelném místě. Děti i dospělí se do vystřihování a skládání papírových modelů s vervou vrhli a Ota Skořepa radil, pomáhal a tvořil se všemi.

Alena Budková
Městská knihovna Sedlčany

[tribulant_slideshow gallery_id=”23″]

18.11.2015 Harlekýni na římse (Praha)

Městská knihovna v Praze, pobočka Hradčany, Pohořelec 25/111, 110 00 Praha 1

Pouliční lampy padaly do kočičích hlav, tolik typických pro romantická zákoutí jednoho z nejstarších pražských zákoutí. V podvečerních hodinách v pobočce na Hradčanech Městské knihovny v Praze proběhl literární večer Aleny Vávrové, Lindy Polákové a Martina Zborníka. Autoři četli ze svých veršů za půvabného hudebního doprovodu přední české harfenistky a hudební skladatelky Zbyňky Šolcové. Večer, který mezi mnohými navštívili i studenti Ježkovy konzervatoře, byl pojmenován podle nejnovější sbírky básnířky Aleny Vávrové, která kromě svých veršů přednášela i básně ze svých mnoha dalších sbírek. Studentka Keplerova gymnázia Linda Poláková se pochlubila paletou svých nejnovějších veršů, které by si jistě zasloužily brzkého knižního vydání.

Dalšími hosty večera byli básníci – Lojza Marhoul a Vít Ryšánek, jako básnířku nezapomněla představit Alena Vávrová ani Zbyňku Šolcovou, která chystá svou druhotinu. Na večeru zazněly její dvě skladby: Milování v dešti a Harlekýn na římse…

Zazněly i vzpomínky na malířku ALICI VEGROVOU, nositelku ceny France Kafky za přínos evropské kultuře za malbu na hedvábí. Bohužel nás opustila letrošní léto. Jistě se dívala z nebe, už proto, že jedna z mnohých výstav spojených s poezií Aleny Vávrové se konalas právě v pohořelecké knihovně.

Svět jakoby celý stál na římse… Harlekýni se houfují….

[tribulant_slideshow gallery_id=”22″]

14.11.2015 Poezie proti chaosu (Praha)

Zasedací místnost Církve čs. husitské, Vítkova 13 243, 180 00 Praha 8 – Karlín

Poezie se dotýká hlubin bytí a zároveň má lehkost zpěvu slavíka, hravost motýla, novost prožitku, neotřelost metafory. Básník vzdoruje chaosu, intuitivně hledá řád. Dar poezie je zvláštním druhem poznání a skrytého rytmu. Poukazuje k hodnotám, které nám nejsou lhostejné. Pořádají Obec spisovatelů, Pražský klub spisovatelů a Dialog na cestě (www.obecspisovatelu.cz, www.dialognaceste.cz).

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”21″]

foto: Petula Heinriche

13.11.2015 Večer přiměřených depresí 134 (Praha)

Jiný kafe, Táboritská 9, 13000 Praha 3

Tradiční pořad (od r.2003). Autorské čtení, živá hudba, milá překvapení. Šance pro autory a muzikanty. Připravuje a uvádí Zora Šimůnková.Vystoupili: Olga Fikrlová-Matzenauerová, Milan Brož ad. Hudba: Will Eiffel.

[tribulant_slideshow gallery_id=”20″]

 

foto: Petula Heinriche

17.11.2015 Na svobodných vlnách (Praha)

Po železničním mostě projížděly vlaky a na blízké lodi (A)void se scházeli básníci. Celý večer uváděl Josef Straka, který celoročně podobné večery na této známé pražské literární lodi pořádá. Mohli jsem si vyslechout velmi vydařené autorské čtení dvou rumunských básníků Cipriana Macesaru a Mircea Dan Duty, srbské básnířky žijící v Praze Jeleny Čirič, a českých básníků Marie Šťastné, Jana Zbořila a Jonáše Zbořila. Celý večer byl zakončen písněmi a hrou na kytaru Sklada by Waldy.

[tribulant_slideshow gallery_id=”19″]

foto: Martin Zborník

17.11.2015 Po stopách Václava Hraběte s Mirkem Kováříkem

Celé dopoledne pršelo a sotva měla začít vycházka s Mirkem Kováříkem po stopách Václava Hraběte, Praha se rozjasnila. Před Violou na Národní třídě se sešlo asi 70 lidí, aby si mohlo vyslechnout vyprávění nejen od Václavu Hraběti od tohoto jeho vynikajícího celoživotního interpreta. Cesta vedla po trase Střelecký ostrov, Kampa, Velkopřevorské náměstí, Lennonova zeď, dále pak Malou Stranou až do Jánské uličky, kde Václav Hrabě bydlel až do své tragické smrti otravou plynem. Poutavé vyprávění Mirka Kováříka skončilo až za světel pouličních lamp.
[tribulant_slideshow gallery_id=”18″]

 

foto: Martin Zborník

16.11.2015 Oslava narozenin Karla Hynka Máchy na Petříně

Každoročně se před sochou Karla Hynka Máchy na pražském Petříně scházíme s básněmi i s vínem, abychom oslavili narozeniny tohoto romantického básníka ku jehož poctě se letos již 17. rokem festival Den poezie pořádá. Po slunném dni nastal chladnější večer, při pohledu vzhůru skrze mlází a větvoví bylo vidět na hvězdy, vzduch voněl zahnívajícím listím. Setkali jsme se a všichni z nás,   kteří jsme cestou do vrchu mačkali v kapse verše, jsme je nechali rozprchnout v této oslavné noci.

[tribulant_slideshow gallery_id=”17″]

9.11.2015 Den poezie 2015 – Poezie pod proudem (Vlachovo Březí)

Galerie Bomba – Základní škola, Komenského 356, 38422 Vlachovo Březí

V pondělí 9. listopadu 2015 se u nás v  Základní škole profesora Josefa Brože uskutečnilo tradiční setkání básníků v galerii BOMBA. Každoročně, a je to již 13 let, se  v období první třídní schůzky pořádá u nás Den poezie, což je nesoutěžní představení básníků, žáků současných i minulých, ale i přizvaných hostů, kteří jsou s poezií úzce spjati. Ač je toto setkání nesoutěžní, tak vítězi jsou všichni, kteří jsou natolik odvážní, že předstoupí před všechny své spolužáky a hosty a přednesou svou vlastnoručně napsanou nebo od jiných autorů vybranou báseň. V letošním ročníku, tak jako v ročnících předešlých byly přednášeny především básně vlastní tvorby a celkem se na pódiu objevilo kolem 30 básníků! Patronem celé akce jsou Mgr. Jan Horák, její zakladatel a dlouholetý „tahoun“ a Mgr. Jindřiška Koubová, která od pana ředitele přebrala pomyslnou štafetu nad jejím pořadatelstvím. Letošní ročník měl jedno společné téma “Pod proudem“. Pořádání Dne poezie není v České republice zcela obvyklá věc, nezapojuje se do ní mnoho škol, měst a kulturních středisek a již proto jsme na naše pořadatelství právem hrdi a již nyní můžeme říct: “Těšíme se na Den poezie 2016“.

                                                                                                                      Mgr. Michal Novotný, ředitel školy

[tribulant_slideshow gallery_id=”16″]

15.11.2015 Poezie Přemyslovců a Svatojakubská cesta (Zbraslav)

Vítr vál kolem řeky zastoupen studeným deštěm a přesto se na startu dnešního putování po Svatojakubské cestě sešlo deset poutníků. Paní Olga Janková popovídala na startu o této prastaré pouti. Došli jsme k památníku Vítězslava Hálka, o kterém si přednášku pečlivě připravila spisovatelka románů o životech literárních osobností Martina Bittnerová. Od Hálka jsme se vypravili přes most Závodu míru do kostela Svatého Jakuba ve Zbraslavi. Tam již na celou výpravu čekal pan Martin Šámal, který si připravil velmi zajímavou hodinovou přednášku o zdejším místě posledního odpočinku Přemyslovců. Po čtvrté hodině jsme se vydali k dalšímu zastavení, kterým byla kavárna U Stromečku. Ve zdejší naplněné kavárně již čekali muzikanti a taneční soubor La Fiamma s paní Eliškou Trojanovou. Mohli jsme zhlédnout dobové tance za půvabného poslechu písní z doby Přemyslovců. Program byl završen přednáškou a poezii z doby Přemyslovců v podání Radany Šatánkové, Jiřího Kačura a Martina Zborníka.

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”15″]

12.11.2015 Tvořivá dílna s dětskou říkankou (Buštěhrad)

Školní družina ZŠ Oty Pavla Buštěhrad , Tyršova 77, 273 43 Buštěhrad

V odpoledních hodinách 12. 11. 2015 a neplánovaně i 13.11.2015 se uskutečnila tvůrčí poetická dílna. Děti ve věku 6 – 7 let se pokusily o zhudebňování krátkých říkanek, četly písničkové texty a vzpomínaly, zda k nim umí zazpívat správnou melodii. Zkoušely k některým textům použít i melodie jiných písní, a tak se stalo, že z některých lidových skladeb se po chvilce snažení staly přímo operní árie. Bylo s tím spojeno hodně zábavy, smíchu i ponaučení.

Dále krátkými dramatizacemi vyjadřovaly obsah písně. (Šla Nanynka do zelí, Jede, jede, poštovský panáček, Až já budu velká, atd.)

Děti velmi zaujala činnost, při které přepisovaly na velké plakáty básně, vytvořené na konci června s rodiči. Nejpoutavější však byla možnost prezentovat vlastní tvorbu, co vznikala postupně od září tohoto školního roku a spontánně i dnes.

Anna Holeyšovská

[tribulant_slideshow gallery_id="14"]

12.11.2015 Výstava poetických obrazů Iriny Silecké, Slovanské tradice (Praha)

V pražské Dobré trafice na Újezdě probíhá v těchto dnech velmi pěkná výstava obrazů Iriny Silecké, která mimo jiné organizuje i mezinárodní festival Slovanské tradice.
Již několikátým rokem jsme se měli tu čest setkat na Dnu poezie s finalisty toho festivalu, který probíhá každoročně v srpnu na Krymu. Ve čtvrtek 12.11.2015 proběhlo autorské čtení finalistů Slovenských tradic v Dobré trafice. Zazněly verše v českém, ruském, ukrajinském i finském jazyce.

 

[tribulant_slideshow gallery_id="13"]

14.11.2015 Dětské odpoledne Česká moře (Praha)

Setkali jsme se před kavárnou hruška v pražském Motole ve 14 hodin. Odtud se děti s rodiči vepředu se žabákem odebrali k rybníkum, kde na ně čekala řada postav, které k vodě náleží. U každého ze zastavení byla pro naše nejmenší připravena lidová říkanka. Děti navlékaly s vílou korálky, se skřítkem stavěly domečky pro skřítky a dělaly jim peřinku z listí, u pradlenky vypraly básničky a společně si zazpívaly. Čápovi utekly žabičky a tak je děti pomáhaly vládci rybníka pochytat. U vodníka byla připravena celá řada veršů a děti s rodiči hádali, které duši básníka patří. Pan rybář učil příchozí poznávat naše rybičky. U českého námořníka děti chodily po laně a u blízké bludičky hledaly se zavázanýma očima v trávě broučky. Posledním zastavením byli Křemílek s Vochomůrkou, se kterými mladí piráti skládali parníčky. Po celé trase byla dětem rozdávána z tlapek žabáka strava pro místní vodní ptactvo.

Na závěr jsme se všichni sešli v kavárně U hrušky, kde jsme shlédli divadélko Jarmily Hannah Čermákové Mořská panna.

Hráli:
Víla: Laura Weinlichová
Skřítek: Patrik Lexa
Pradlenka: Jarmila Hannah Čermáková
Čáp: Petr Šlégl
Vodník: Petula Heinriche
Bludička: Ilona Weilichová
Rybář: Lexa Weinlich
Český námořník: Jiří Kačur
Křemílek: Jana Danišová
Vochomůrka: Dana Zborníková
Žabák: Martin Zborník

 

[tribulant_slideshow gallery_id="12"]

10.11.2015 Poezie pod proudem / Palacký pod čepicí (Valašské Meziříčí)

  Na úterý 10. 11. 2015 připravili studenti meziříčského gymnázia ve spolupráci s městskou knihovnou literárně-výtvarnou dílnu pro děti z MŠ Krhová inspirovanou  díly autorů – absolventů školy Oldřicha Šuleře a Miloslava Baláše. Většinou klidná a tichá čítárna se změnila v rušné místo plné uměleckých aktivit. Studenti z gymnázia a děti z MŠ Krhová tady společně strávili dopoledne nad knihami  plnými veselých i strašidelných příběhů, které spisovatelé zaznamenali na rodném  Valašsku. Húkalky, čerti a černokněžníci se svými kouzelnými kohouty se stali  dobrou inspirací pro ilustrace, které k nim hned v knihovně předškoláci vedení studenty malovali.

   Už téměř tradiční společná dílna měla podtitul Palacký pod čepicí – chtěla připomenout, že valašskomeziříčské gymnázium se na společenském a kulturním životě města podílí už neuvěřitelných sto čtyřicet pět let. Proto se městská knihovna společně s oběma školskými zařízeními rozhodla ukázat vzniklé obrazy na komorní výstavě, na kterou jste v prosinci  srdečně zváni do prostor vestibulu MěK – oddělení pro děti a mládež (Valašské Meziříčí, Zašovská ulice, u prodejny Albert).

Marie Dufková
Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí

[tribulant_slideshow gallery_id=”11″]

8.11.2015 Večer časopisu H_aluze (Jihlava)

Divadelní klub Horáckého divadla, Komenského 1359/22, 58601 Jihlava

V Jihlavě dne 6. 11. 2015 proběhlo čtení básníků Jana Spěváčka ze sbírky Tabu rtů vydané v rámci edice H_aluze a Tomáše Čady. Večerem provázel básník a organizátor jihlavského literárního života Aleš Kauer. Večer, na kterém se prolínala slova, se zvukem a hudebními plochami, doprovázel Filip Jakš se svým hudebním projektem Asstma (http://bandzone.cz/asstma).

Tomáš Čada

 

[tribulant_slideshow gallery_id=”10″]

Schodišťová poezie (Sedlčany)

Městská knihovna Sedlčany, příspěvková organizace, Kapitána Jaroše 482, 264 01 Sedlčany

Básnické proudy a směry proudí vodopádem, ale také bouřkovými mraky s křižujícími se blesky, které jsou elektrickým proudem nabité. K jednotlivým básnickým proudům jsou připevněny básně, které danému směru odpovídají a které budeme během festivalu obměňovat. Čtenáři se na schodišti opravdu zastavují, poezii čtou a dávají nám tipy na jejich oblíbené básníky… Knihovna je tedy díky festivalu Den poezie celá pod proudem – proudem pozitivní energie, dobré nálady a úsměvů.

Alena Budková

[tribulant_slideshow gallery_id=”8″]

V proudu slov (Sedlčany)

Městská knihovna Sedlčany, příspěvková organizace, Kapitána Jaroše 482, 264 01 Sedlčany

Během festivalových dní jsou v knihovně improvizované dráty, které nejsou „pod proudem“. Dráty se totiž báječně hodí na dadaistické hraní si se slovy. Slova jsou na drátech připevněna žabičkou a kdokoliv je může přendat podle vlastní vůle, případně k nim dopsat jiná a pozměnit smysl vět a veršů visících na drátech… Většina čtenářů se u proudu slov zastaví a se zájmem si jejich skladbu pročte, málokdo zatím něco přidal. Ale festival ještě nekončí…

Alena Budková

[tribulant_slideshow gallery_id=”7″]

9.11.2015 Mastné proudy aneb Proudíme s lampióny (Sedlčany)

Městská knihovna Sedlčany, příspěvková organizace, Kapitána Jaroše 482, 264 01 Sedlčany

V pondělí v 18.00 jsme se sešli před knihovnou s lampióny, abychom průvodem vyrazili do areálu U chovatelů. Doprovázeli nás strážníci Městské policie, protože jsme přece jen tvořili dlouhý barevný a svítící štrůdl a především na přechodech jsme jejich „stop“ pro řidiče ocenili. U chovatelů už na nás čekali kamarádi z Klubu nezávislé kultury, kteří nám už šest let pomáhají tuto akci zajistit. Instalují reflektory na pódium, které musí nejdříve vyklidit, udržují oheň v ohništi, abychom měli kde si opéct buřtíky, a jsou k ruce při karambolech. S kytarou vystoupil Martin Pešek, který už loni dokázal všechny návštěvníky rozpohybovat a rozezpívat. Letos došlo i na procítěnou recitaci, protože zapomněl noty k některým písničkám… Martin hrál pro dospělé i pro děti, všichni si přišli na své. Během koncertu jsme skládali vlaštovky a nechali je unášet větrnými proudy. Vítr pomohl rozházet také listí, které děti vyhazovaly do vzduchu a radostně se v něm povalovaly. Buřtíky jsme opékali průběžně, jak na koho vyšlo místo u ohně a bodák na opékání. Atmosféra byla příjemná, veselá a hodně tomu napomohlo i na listopad nezvykle teplé počasí. Mastné proudy symbolizovala voda z potoka, který areálem protéká a ve kterém jsme mohli spláchnout pusu a ruce mastné od špekáčků…

Alena Budková

[tribulant_slideshow gallery_id=”6″]

11.11.2015 Slovenský večer Totemu ve FRA (Praha)

Slovenský večer Totemu v kavárně Fra v pražské Šafaříkově ulici byl prvním slovenským večerem, který jsme organizovali a po této milé zkušenosti, nebyl jistě posledním. Celým programem provázel Jan Zbořil, šéfredaktor Totemu, který nejenže pečlivě vybral řadu veršů slovenských autorů na Totem publikujících, ale dokonce promluvil i o životě jednotlivých básníků. Z mnohými se osobně znal a potkal.
Hosty večera byly dva slovenští autoři – básník i skladatel řady písňových textů, Gaco Novomesský a dále pak prozaik Matěj Thomka. Večer probíhal velmi příjemně, Gaco hrál na kytaru a oba autoři četli ze svých textů.

[tribulant_slideshow gallery_id="5"]

10.11.2015 Michal Šanda & spol: Circus Poeticus (Praha)

Představení Michal Šanda & spol: Circus Poeticus se uskutečnilo v Literární kavárně Řetězová 10.11.2015

Básnickými kejkly a přemety na visuté hrazdě diváky ohromili Štefan Švec, Alžběta Stančáková, Vít Janota, Renata Bulvová, Petr Štengl, Václav Dvořák, Petr Stančík a Michal Šanda.

[tribulant_slideshow gallery_id=”4″]

9.11.2015 Slavnostní večer zahájení Dne poezie v Podolské vodárně

Letošní ročník Dne poezie nese téma Poezie pod proudem a proto byl zahájem právě v historické vodárně v pražském Podolí. Přivítání hostů proběhlo v tanečních scénografiích site specific přímo v prostorách muzea pražského vodárenství. Tanec, jehož choreografii na téma voda zatančili tanečnice Laura Weinlichová a spolutačnice a tanečník, příjemně doprovázel uvítací tichou prohlídku zdejších prostor. Tanečníci představovali sochy, které postupně nabývaly na pohybu a představovaly zrychlující se vodní toky.

Literární část večera uvedl básník Josef Straka. Patřilo třem předním českým básnířkám – Sylvě Fischerové, Kateřině Rudčenkové a Simoně Rackové, s hudebním doprovodem písničkáře Jana Jíchy. Přednes poezie se odehrával v naplněném sále diváky.

Po přednesu poezie se návštěvníci večera zúčastnili přednášky o muzeu od pana Beneše.

[tribulant_slideshow gallery_id=”3″]

Martin Zborník

 

 

8.11.2015 Honzíkova cesta

Honzíkova cesta

neděle 8.11. 2015
od 14:00 hodin: sraz na pražském Petříně

od 15:30, 16:15 hodin: představení pro děti Honzíkova cesta od divadla Marky Míkové, autogramiáda, kreslení

Počasí nám dnes přálo. Barevný podzim si pohrával na Petříně se všemi barvami a skoro letním sluncem. Po trase naše nejmladší dětské účastníky čekala zastavení věnovaná knížkám paní ilustrátorky Heleny Zmatlíkové.

Hned u startu mohly básnit a míchat s myškami kašičku. O kousek dál čekal strom vyzdobený jablíčky u knížky O jabloňce, kde děti skládaly vlaštovky, na jejichž křídla psaly verše a pak je po větru posílaly dál, do teplejších krajin. Na paloučku čekala víla a Alenka – u knížky Čarovný prsten. Víla poztrácela prstýnky  v trávě a děti je pomáhaly hledat. Prstýnky, ve skutečnosti slepičí kroužky, si děti posléze mohly odnést v kapsičce a do prudkého svahu pokračovat až ke kocouru Modroočku. Kocourek četl z knížky a děti mu měly za úkol pomoci naházet poztrácená klubíčka do košíku. Na následující zastávce Fotbal s Fandou se mohly mladí básníci setkat přímo s autorkou stejnojmenné knížky, paní spisovatelkou Ivonou Březinovou. Děti dostaly po skleněné kuličce a s tou měly za úkol se strefit do branky nakreslené křídou na chodníku. Fotbalová hřiště byla mírně nakloněná, ale nutno dodat, že si nejmladší návštěvníci výpravy poradili zdárně.  Na posledním zastavení se pak mohli tváří v tvář setkat s panem Krakonošem (knížka Pohádky o Krakonošovi). U Krakonoše měly děti za úkol poznat nejen sojku, ale i složitější ptactvo našich lesů a vod. Sotva si zapřemýšleli u pařezu s ptactvem, dostali lístek od paní průvodčí od Honzíkova vláčku vedeného mašinkou  a pak došly až do poslední stanice, kterou byla Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně.

S ohledem na vysoký počet dětí (podle lístků 192 ) a na kapacitu sálu jsme museli poprosit divadlo Marky Míkové, aby zahrálo své představení Honzíkova cesta dvakrát. Během čekání si mohly děti s Jakubem Rozehnalem, ředitelem hvězdárny, projít hvězdárnu, dále pak navštívit autogramiádu knížek Ivony Březinové a Michala Čagánka. Zájemci o ilustrace malovali obrázky s paní spisovatelkou Jarmilou Hannah Čermákovou. Pro rodiče byly přichystány pro ukrácení chvíle Literární noviny, pro mladší Kouzelná školka od nakladatelství Fragment.

Představení se dětem moc líbilo. Divadlo Marky Míkové napsalo hru Honzíkova cesta přímo na míru tomuto pořadu! Po každém divadelním představení udělala paní průvodčí s Honzíkem losování, výherci si odnesli knížku Honzíkova cesta (které darovalo nakladatelství Axioma).

Skončili jsme a světla lamp prozrazovala, že na hvězdy uvidíme lépe. Proto se někteří chopili příležitosti si prohlédnout oblohu přímo dalekohledem z hvězdárny.

Hráli:
Honzík a děda: František Zborník a Josef Drlík
Myšky (knížka Vařila myšce kašičku): Jarmila Hannah Čermáková a Radana Šatánková
Alenka a víla (knížka Čarovný prsten): Lenka Hábltová a Jan Zbořil
Knížka O jablůňce – zahradník: Michal Čagánek
Knížka Kocourek Modroočko: Petula Heinriche
Knížka Fotbal s Fandou: Ivona Březinová a Adam Panáček
Krakonoš (knížka Krakonošovy pohádky): Pavel Skalický
Průvodčí: Dana Zborníková
Mašinka: Martin Zborník
Divadlo Marky Míkové – http://www.damm.snadno.eu/

[tribulant_slideshow gallery_id=”2″]